-

gorylisko : człekokształtny aspirujący do bycia Człowiekiem jakim był Jezus...daleko mi do Niego ale się staram...

Herezja Michalkiewicza o niezbyt dużym wpływie anglosasów na losy świata

j.w. jak sądzicie kto ma rację w tej materii ? niestety pod sam koniec filmu 21 minuta

 



tagi: anglia  panowanie  spisek 

gorylisko
4 lipca 2019 20:18
14     2243    1 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OdysSynLaertesa @gorylisko
4 lipca 2019 21:10

Nie tylko Pan Michalkiewicz tak uważa... 

Państwa poważne to dla większości ludzi (ciekawe czy tylko w Polsce) te, o których najwięcej się mówi w kontekście wydarzeń tak spektakularnych jak wielkie bitwy (ewentualnie zbrodnie wojenne) 1 i 2 wojny światowej. Stąd bezustanne analizowanie wszystkiego co robi USA, i ich odwieczny wróg Rosja. Niemcy są na tapecie wyłącznie dzięki jednemu człowiekowi z wąsikiem, zaś cała reszta (nawet tak wielkie Chiny) nie zaistniała w umysłach większości ludzi. Taki jest niestety poziom wiedzy historycznej większości ludzi (przynajmniej w Polsce).

Kłania się kompletna nieznajomość "zakulisowych" działań/wpływu Londynu na przestrzeni dziejów, i wyrobienie sobie przez Anglików w świecie marki sympatycznych i prawych gentelmanów, co to po pierwsze piją sobie grzecznie herbatkę "o pieniądzach nie dyskutując". A po drugie, po przemoc (i inne niekonwencjonalne środki) sięgają tylko wtedy, kiedy ktoś planuje inwazję na wyspę... Ruskie coś tam gadają "tisze budiesz dalej jedziesz". Gadają ale się nie stosują. Tymczasem Anglicy po prostu to zrobili ( i robią). Mają u nas bardzo dobrą prasę, No może poza tym że "zdradzili nas o świcie" w 39 tym, ale poza tym to nasi odwieczni przyjaciele i w ogóle sympatyczny kraj, w którym na dodatek rządzi dynastia (jak u Caringtonów). Co nie jednemu imponuje i kojarzy się z wysoką kulturą oraz klasą.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @gorylisko
4 lipca 2019 21:32

Czyli nie ruska onucka?

zaloguj się by móc komentować


kalixt @boson 4 lipca 2019 20:32
4 lipca 2019 23:32

Podobnie, jak Korwin-Mikke.

zaloguj się by móc komentować

bulk @gorylisko
5 lipca 2019 00:42

Myślę, że jakiś jednak mieli wpływ. Niedawno studiowałem "wyprawę tysiąca" pod dowództwem Giuseppe Garibaldiego i jego rolę w zjednoczeniu Włoch. Sam jego biograf Tomasz Wituch nie może się nadziwić jak to było możliwe, że zaledwie ok. 1000 lekkiej piechoty uzbrojonej w stare karabiny i odziani w jakieś czerwone koszule, uzbojonej co prawda przy udziale brytyjczyków, ale sam ten fakt jednak nie jest w stanie wyjaśnić fenomenu w jaki sposób tysięczna armia była w stanie zdobywać kolejne twierdze (Palermo na Sycylii) na wyspie i na kontynentalnych Włoszech z przeważającą armią nawet do 30 tyś. żołnierzy Królestwa Obojga Sycylii. Jakąś odpowiedź na to rzuca artykuł angielski artykuł wikipedii "wyprawy tysiąca" (polski budzi konsternacje), której autor opisuje tak jakby fakt powszechnie znany, że ekspedycji parowcami Garibaldiego i jego "tysiąca" z Genui do Sycyli towarzyszyła Royal Navy w postaci okrętu HMS Hannibal wyposażonego w 91 działa (sprawdzonego w wojnie krymskiej) i dwóch kanonierek Argus i Interpid, wszystko dowodzone przed admirała Rodneya Mundyego. Po zbliżeniu się floty Royal Navy i eskortowanego Garibaldiego do Sycylii flota Neapolitańska w niewyjaśniony sposób zaczęła szukać innego miejsca postoju. Artykuł ten daje także odpowiedź na niespotykany zwrot akcji gdy Garibaldi atakował Palermo z o wiele silniejszym garnizonem Neopolitańczyków, których dowódca gen. Lanza nagle postanowił podjąć negocjacje, w trakcie gdy prawie u bram miał kilka tysięcy posiłków dosłanych wprot na rozkaz z Neapolu. Otóż, autor artykułu wprawdzie nie podaje źródła, ale wskazuje na to, że gen. Lanza musiał być przekupiony przez brytyjczyków, wskazuje także na wiek gen. Lanzy, miał 74 lata, a zatem brakuje tylko komentarza, że generał musiał dużo nie wziąść bo cóż człowiekowi potrzeba w tym wieku ? Pozostaje zatem tylko pytanie co brytyjczycy mieli z imprezy pt. "Zjednoczenie Włoch". Autor artykułu dostarcza także i na to pytanie odpowiedzi. Otóż Brytyjczycy chcieli szerszego dostępu do siarki sycylijskiej potrzebnej do produkcji amunicji, chceli ponadto w związku z otwarciem kanału Sueskiego szerszego dostępu floty Imprerium Rosyjskiego na Morze Śródziemne, na co Królestwo Obojga Sycylii nie zapatrywało się z entuzjazmem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Expedition_of_the_Thousand
https://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Hannibal_(1854)
https://en.wikipedia.org/wiki/Rodney_Mundy

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @gorylisko
5 lipca 2019 06:59

imponujący grób w Rzymie pierwszego króla Włoch też o czymś świadczy

zaloguj się by móc komentować

DWiant @gorylisko
5 lipca 2019 08:45

Vladimir Volkoff – „Montaż” - tam wszstko napisane jest.....

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @bulk 5 lipca 2019 00:42
5 lipca 2019 22:03

Kortez podbił Meksyk w 500 ludzi, bez kanonierek, bo je kazał spalić. Da się? 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @porfirogeneta 5 lipca 2019 22:03
5 lipca 2019 22:17

Da się.

Ale Garibaldi był uzbrojony, wyszkolony i umundurowany przez Anglików. Jego oddziały to nie była zbieranina, a regularne oddziały wojska złożonego z włoskich emigrantów do Argentyny, ktore po tamtejszych kampaniach wojennych zostały później skierowane do Europy

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter 5 lipca 2019 22:17
5 lipca 2019 22:41

Kortez widać był lepszy, tak ze dwa razy, Garibaldi nie ma startu do Korteza. Polecam książkę "Byłem żołnierzem Korteza" Bernala Diaz de Kastilio.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @gorylisko
5 lipca 2019 23:11

Kortez zyskał Meksyk dla Chrześcijaństwa, ubogi "młodszy syn" hidalga z Estremadury w wieku lat 19 przypływa na Hispaniolę, w wieku lat 26 wypływa na czele 500 konkwistadorów z Kuby, wydębionych od gubernatora Velasqesa (któremu pomógł podbić Kubę), ląduje w okolicach miasta zwanego dziś Veracruz, w roku 1519 w 2 lata później opanowuje stolicę Azteków stojąc na czele stutysięcznej armi, i żadni anglicy mu nie pomagają, później przyjadą przeszkadzać.

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @porfirogeneta 5 lipca 2019 23:11
6 lipca 2019 03:17

akurat czytałem tę książkę, znam realia podboju, czytałem też kilka innych prac proszę pana, Cortez był inteligentnym człowiekiem, dobrym dowodcą i politykiem... dodatkowo parę lat temu w British Museum miała miejsce specjalna ekspozycja dotycząca Tenochtitlanu, widziałem kosmetyczkę ostatniego władcy Azteków... a raczej kamienny kuferek z jego monogramem... musiałem uwierzyć na słowo bo azteckiego nie znam a informacje były napisane we wrażym angielskim... była też ciekawa wizualizacja widoku z piramidy słońca... widok był imponujący... nie dziwota, że Cortez zakochał się w tym mieście... Cortezowi pomogły inne nacje Ameryki dla których Aztekowie lekkiej ręli nie mieli... w ogóle rządy azteckie to był zamordyzm ostry... w porównaniu z nimi rządy Hiszpanów to była bułka z masłem... nic dziwnego, że plemiona podbite przez Azteków gremialnie pomogły w zrzuceniu krwawego jarzma... inna sprawa to nie idealizowałbym tego zysku dla chrześcijaństwa, bo niejeden z konkwistadorów wyszedł z takich podbojów z niemałym zyskiem własnym... no i zapomniał pan wspomnieć, że Cortez musiał wygrać gdyż inaczej mógł byc powieszony... ale to już insza inszość...

inna sprawa, że odwagi hiszpańskim zdobywcom nie można odmówić odwagi i determinacji...

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @porfirogeneta 4 lipca 2019 21:32
6 lipca 2019 03:27

nie wiem... może pan lubi onuce, ja wolę skarpety, wyprane... poza tym nie przepadam za  tego typu inwektywami...nawet w stosunku do takich gigantów yntelektu jak np. prof. m. środa czy poseł fasolka niesiołowski czy jeszcze jakaś inna joanna schmaten wielgus od psów... więc może niech pan nie zaniża poziomu dyskusji do poziomu w/w onuc

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @gorylisko 6 lipca 2019 03:27
6 lipca 2019 21:11

A ja tylko cytowałem, dr Targalskiego i jest to również ulubiona figura retoryczna red. Sakiewicza.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować